Od marzenia do rzeczywistości

Mieszczący się w atolu Noonu i oddalony o 45 minut lotu hydroplanem na północ od stolicy Malediwów, Male, luksusowy prywatny kurort Velaa ma powierzchnię około 25 boisk do piłki nożnej. Realizacja tego projektu pochłonęła 200 milionów dolarów, a jego oferta jest skierowana do najbardziej wymagających podróżników z całego świata. Celem było nadanie nowego znaczenia słowu „wypoczynek” — każdy gość kurortu ma poczucie, że jest to jego własny prywatny raj. Cały projekt powstał we współpracy z czeskimi projektantami i firmami. Swój wkład miało także przedsiębiorstwo Techo, które pełniło rolę generalnego wykonawcy wnętrz.

  • Najbardziej ekskluzywna luksusowa wyspa na Malediwach.

    Financial Times
  • Cud na Malediwach.

    Forbes Life
  • The resort’s most impressive accoutrements are designed to be near imperceptible.

    The Telegraph

Co trzeba zrobić, aby zbudować raj?

Z początku na miejscu znajdowały się tylko gęste pola krzewów oraz papai. Wszystkie materiały budowlane i sprzęt musiały być sprowadzone z zagranicy — boazeria z Borneo, kamienny chodnik z jordańskiej pustyni, donice z Indonezji, krzesła ogrodowe z Włoch. Nawet palmy musiały być transportowane z sąsiednich wysp.

Kompleksowe podejście

Projektując budynki, główny architekt Petr Kolář, kierował się dwoma zasadami, które zostały uzgodnione z inwestorem. Pierwszą z nich był nienarzucający się luksus, co oznacza taktowną wystawność zamiast krzykliwego przepychu. Drugą byłmalediwski akcent, czyli zachowanie elementów lokalnej kultury. Widać to w kształcie żółwia, który jest znakiem rozpoznawczym kurortu (w lokalnym języku słowo „velaa” oznacza żółwia), w projekcie willi, a także w wykorzystaniu liści palmowych jako pokrycia dachu. Wszystko musiało być przemyślane aż do ostatniego szczegółu, tak aby współgrało ze sobą jako całość.

Tak skomplikowany projekt wymaga doskonałej współpracy na każdym etapie. Sukces był uzależniony od pracy każdej jednostki. Istotne było to, aby wszystkie osoby pracujące nad projektem nadawały na tych samych falach. „To była stuprocentowa praca zespołowa. Gdybyśmy realizowali projekt z kimkolwiek innym, prawdopodobnie nie udałoby nam się go ukończyć…”, mówi Petr Kolář.

Zespół, który stworzył Velaa Private Island:

Petr Kolář, Aleš Lapka(architekci), Barbora Škorpilová(architekt wnętrz), Mário Wild(projektant florystyczny), Milan Jaroš(grafik), Daniela Flejšarová(projektant mody)

Petr Kolář
Główny architekt

Wybraliśmy TECHO między innymi dlatego, że firma ta jest jednym z niewielu dostawców, którzy są w stanie zagwarantować pełne zarządzanie i organizację w ramach takiego kontraktu, tzn. dostarczyć wszystko na miejsce, zainstalować i przekazać do użytku w doskonałej jakości.

Praceprzygotowawcze

Oprócz standardowej trójwymiarowej wizualizacji wnętrz w praskim zakładzie zbudowano replikę willi z Malediwów, gdzie przetestowano i wypróbowano wszystko od koloru tapety aż po symulację światła słonecznego w ciągu dnia i tego, jak promienie słoneczne oświetlają pomieszczenia. „Trzeba było wypróbować wszystko, żebyśmy mogli zobaczyć, co trzeba zmienić. Dzięki temu wypracowaliśmy wiele ważnych detali i nadaliśmy końcowy efekt wielu szczegółom”, wspomina główny architekt Petr Kolář.

Tworzenie prototypów w skali 1:1 nie jest w TECHO niczym nowym — w przypadku dużych projektów zazwyczaj oferujemy klientom możliwość przekonania się na własne oczy, jak będzie wyglądało proponowane wnętrze.

Logistyka

O ile w przypadku większości realizowanych przez nas projektów gotowe produkty są wysyłane z fabryki do klienta, kontrakt na Malediwach był zupełnie inny. Materiały na zamówienie, wyposażenie oraz armatura były dostarczane na wyspę z siedemnastu krajów na czterech kontynentach. Stanowiło to olbrzymie wyzwanie organizacyjne, ponieważ nawet niewielki błąd mógł doprowadzić do dużych problemów i długich opóźnień. Jeśli budujesz coś w Europie i zapominasz o pewnym typie śruby, możesz ją kupić w każdym sklepie budowlanym. Co innego na Malediwach…

84,000
m² FORNIRU
18,300
m3 drewna do produkcji mebli
15,400
opraw oświetleniowych różnych typów
7,434
metrów taśm LED
Petr Hampl
Kierownik projektu / 110 dni na wyspie

Wyobraź sobie, że na opuszczonej wyspie pośrodku Oceanu Indyjskiego masz za zadanie zbudować gigantyczną układankę z pojedynczych kawałków, które na początku są rozproszone po czterech kontynentach. Dodatkowo naszym zadaniem było nie tylko terminowe dostarczenie wszystkich elementów na wyspę oraz ich poprawne zainstalowanie, ale również radzenie sobie ze zmianami wprowadzanymi w trakcie trwania projektu.

  • 2012 Styczeń

    Ogłoszenie przetargu

  • 2012 Kwiecień

    Firma TECHO wygrywa przetarg — list intencyjny — rozpoczęcie prac projektowych

  • 2012 Czerwiec

    Podpisanie umowy

  • 2012 Październik

    Makieta

  • 2013 Grudzień

    Finalizacja i oddanie do użytku

  • 2014 Styczeń

    Wielkie otwarcie

  • 2012
    Styczeń
  • 2012
    Kwiecień
  • 2012
    Czerwiec
  • 2012
    Październik
  • 2013
    Grudzień
  • 2014
    Styczeń
  • Firma TECHO wygrywa przetarg — list intencyjny — rozpoczęcie prac projektowych

  • Makieta

  • Wielkie otwarcie

Determinacja

Malediwy są doskonałym miejscem do wypoczynku, ale bardzo wymagającym miejscem do pracy. Panują tu wysokie temperatury, a ponadto należy pamiętać o chorobach i braku świeżej wody. Dla ludzi, którzy musieli spędzać na wyspie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez kilka miesięcy, było to olbrzymim wyzwaniem. Łącznie pracownicy firmy przebywali na wyspie przez 22 tys. osobodni (ok. 60 lat). Ekstremalne warunki poddały umiejętności naszych ludzi próbie. Jesteśmy przekonani, że ci, którzy pomyślnie przeszli test na Malediwach, mogą teraz obsłużyć każdy projekt na całym świecie.

Wyzwania techniczne

Rozwój produktu

Opracowanie i testowanie nowych produktów wykonanych na zamówienie, które zaspokoją wymogi architekta w ograniczonym czasie przed faktyczną dostawą (nowe oprawy oświetleniowe, krzesła, wyposażenie łazienek), a jednocześnie nie przekroczą budżetu.

Materiały

Stosowanie odpowiednich materiałów, które oprą się trudnym warunkom tropikalnego klimatu monsunowego (wysoka temperatura, wysoka wilgotność, korozja solna), przy jednoczesnym zachowaniu luksusowego wyglądu, tak aby spełnić wysokie oczekiwania naszego klienta.

Konserwacja

Aby pomóc w zarządzaniu konserwacją, opracowaliśmy specjalną aplikację, która informuje lokalnych pracowników odpowiedzialnych za codzienną konserwację o terminach i metodach pracy przy produktach i materiałach.

Wyciągnięte wnioski

Lucie Klíma Fárová
Kierownik ds. zakupów

Jak być prawdziwie globalnym w kwestii zaopatrzenia

Jeszcze przed projektem na Malediwach korzystaliśmy z usług dostawców zagranicznych, ale podczas tego przedsięwzięcia nauczyliśmy się, jak radzić sobie z zakupami na prawdziwie globalną skalę. Obecnie regularnie wykorzystujemy naszą zdolność zarządzania wymagającymi aspektami logistycznymi związanymi z tą dziedziną — na przykład w podobnym projekcie w Zanzibarze czy podczas globalnego przeprojektowywania salonów Škoda Auto. Jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom większy wybór materiałów i produktów w konkurencyjnych cenach na potrzeby ich projektów.

Jiří Král
Kierownik projektu

Na spokojnym morzu żaden marynarz nie zdobędzie doświadczenia.

Zarządzanie wymagającym projektem w ekstremalnych warunkach tak, aby przebiegał on zgodnie z planem, jest jak dowodzenie dużym statkiem oceanicznym. Wytrzymała i zmotywowana załoga była kluczem do sukcesu również dla nas. Wiele się nauczyliśmy o sobie samych i naszych współpracownikach. Ponieważ przeszliśmy tę ciężką próbę, dziś możemy zgromadzić zespół doświadczonych ludzi i natychmiast wysyłać go w dowolne miejsce na świecie, gdzie realizowany jest projekt.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Daj nam znać!